جاذبه های گردشگری استان خوزستان

رودخانه کارون

رود کارون پرآب‌ترین و بزرگ‌ترین رودخانه ایران است. این رود با طول 950 کیلومتر طولانی‌ترین رودی است که تنها در داخل ایران قرار دارد و همچنین تنها رود ایران است که بخشی از آن قابل کشتی‌رانی است. آب آشامیدنی کلان شهر اهواز نیز از این رودخانه تامین می شود. پیچ و خم‌های موجود در سر راه این رود، خوزستان را به جلگه‌ای بی‌نظیر تبدیل کرده است. سدهای مختلفی بر روی این رودخانه ساخته شده اند که مهم‌ترین آنها، سدهای کارون، مسجد سلیمان و در پایین‌تر سدهای گتوند علیا و سد تنظیمی گتوند می باشند.

معبد چهازنبیل / شوش

مجموعه تاریخی چغازنبیل در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهر باستانی شوش قرار گرفته است. بلندترین نقطه این مجموعه که قله ذیقورات می باشد در حدود 90 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. معبد چغازنبیل بزرگترین اثر معماری بر جای مانده از تمدن عیلامی است که تاکنون شناخته شده است. مصالح اصلی در برپا سازی این مجموعه بناها، خشت خام و آجر می باشد به نحوی که هسته مرکزی ذیقورات تماما از خشت خام تشکیل شده و با روکشی از آجر پوشانده شده است. دور تا دور ذیقورات را دیواری احاطه می‌کرده که در مجاورت آن در جبهه شمال غربی معابدی بنا شده است. همچنین معابد دیگری در جبهه شمال شرقی قرار داشته اند. مجموعه این معابد توسط حصار دیگری احاطه می‌شده. در خارج از این حصار بقایای اندکی از خانه های شهر در سطح زمین دیده می شوند. دو زاویه شرقی شهر و در نزدیکی حصار خارجی، کاخ های شاهی قرار داشته اند. در زیر یکی از این کاخ ها  پنج مقبره زیر زمینی کشف شده که احتمالا به خانواده شاهی تعلق داشته اند.

بقایای کاخ آپادانا / شوش

کاخ آپادانا به دستور داریوش بزرگ پادشاه هخامنشی در حدود سال های 515– 521 پیش از میلاد در شوش روی آثار و بقایای ایلامی بنا نهاده شد. دیوارهای کاخ از خشت و ستون‌های آن از جنس سنگ است. کاخ داریوش قسمت‌های مختلفی دارد از جمله تالار بار عام، دروازه و کاخ پذیرایی و همچنین سه حیاط مرکزی. دیوارهای کاخ از خشت با نمای آجری و ستون‌های آن از سنگ است. دیوارهای داخلی کاخ با آجر لعاب‌دار منقوش با طرح‌های سربازان گارد جاویدان، شیر بالدار و نقش گل نیلوفر آبی مزین بوده‌اند که بقایای به جا مانده از آنها در موزه‌های خارجی و داخلی نگهداری می شوند. بخش‌های مهمی از کاخ آپادانا در زمان اردشیر اول دچار حریق شد که در زمان اردشیر دوم بازسازی شد.

آرامگاه دانیال نبی

آرامگاه دانیال نبی در ساحل شرقی رودخانه شاوور و روبروی تپه ارگ قرار دارد. بنای زیارتگاه او شامل دو حیاط است. بر روی گنبد مخروطی پله ای قرار دارد که نوع رایج گنبدهای منطقه است. دانیال در باور ادیان ابراهیمی یکی از پیامبران بنی اسراییل است. دانیال به زبان عبری به معنای خدا حاکم من است می باشد. این بنای زیبا که از مهمترین زیارتگاههای استان خوزستان است در مجاور تپه‌های تاریخی شوش قرار دارد که همه روزه مردم آن سامان به زیارت این پیامبر عظیم الشان مشرف می‌شوند.

آبشارهای تاریخی شوشتر

سازه‌های آبی شوشتر در دوران ساسانیان، جهت بهره‌گیری از نیروی آب به عنوان محرک آسیاب‌های صنعتی ساخته شده است. در این مجموعه بزرگ، ساختمان آسیابها، آبشارها، کانالها و تونلهای عظیم هدایت آب و سیکا که محلی جهت استراحت و تفریح است قابل توجه و جالب هستند. در سفرنامه مادام ژان دیولافوآ باستان‌شناس نامدار فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است. بخش‌هایی از این مجموعه هنوز هم با گذشت قرن‌ها فعال است.

قلعه آکروپل یا قلعه شوش

قلعه آکروپل یا قلعه شوش به دست هیات باستان‌شناسی فرانسوی در سال 1897 میلادی بر روی بلندترین نقطه شهر شوش بنا شده و شباهت بسیار زیادی به زندان باستیل فرانسه دارد. این قلعه با استفاده از آجرهای به دست آمده از کاخ داریوش و تعدادی از آجرهای منقوش به خط میخی چغازنبیل، به دست استادان دزفولی بنا شده است. این قلعه تا پیش از سال 1357 خورشیدی در اختیار فرانسویان بود و پس از آن به عنوان پایگاه باستان‌شناسی شوش مورد استفاده قرار گرفت. مجسمه معروف ملکه ناپیراسوستون، قانون نامه حمورابی و لیوان مشهور سفالی شوش به رنگ نخودی و نقش بز کوهی، از مهم‌ترین آثار به دست آمده از تپه آکروپل است. قلعه آکروپل در مدت 15 سال ساخته شده و دژ دفاعی باستان‌شناسان فرانسوی در برابر هجوم‌ها و یورش‌های قبایل و عشایر محلی بوده است. قلعه آکروپل در شهر شوش روبروی آرامگاه دانیال نبی و کنار کاخ آپادانا قرار دارد. فاصله این قلعه تا اهواز مرکز خوزستان 115 کیلومتر است. به دلیل واقع شدن در بلندترین ارتفاعات منطقه از فاصله تقریبا دور که نزدیک شوش می شود قابل رویت است.

پل سفید / رود کارون

پل سفید اهواز یا پل معلق نام یکی از پل‌های شهر اهواز می‌باشد که یکی از نمادهای شهر اهواز محسوب می گردد. این پل در سال 1315 هجری شمسی بر روی رودخانه کارون ساخته شده است. رودخانه کارون پرآب‌ترین و بزرگترین رود ایران است که با طول 950 کیلومتر طولانی‌ترین رود و همچنین تنها رود ایران است که بخشی از آن قابل کشتیرانی است. رود کارون در شمال شوشتر به دو شاخه تقسیم می شود که در جنوب شوشتر به یکدیگر متصل می‌شود. این رود در مرز ایران و عراق به اروند رود پیوسته و روانه خلیج فارس می‌شود. بر روی این رودخانه چندین پل وجود دارد که معروف‌ترین آن‌ها پل سفید می‌باشد. نمای این پل چه در روز و چه درشب زیبایی خاصی به این شهر داده و جزو یکی از جاذبه‌های تفریحی شهر اهواز به حساب می‌آید. در حال حاضر عبور عابران و وسایل نقلیه بر روی این پل مورد استفاده قرار می‌گیرد.