مراکز خرید استانبول

مرکز تفریحی و تجاری جواهیر(Cevahir Shopping and Entetainment Center)

در سال 2005 در منطقه شیشلی افتتاح شد و با 420 هزار متر مربع فضای تجاری، دومین مرکز خرید بزرگ ترکیه است. جواهیر 6 طبقه، 343 فروشگاه، 34 فست فود، 14 رستوران، 12 سالن سینما و امکانات تفریحی مختلف مانند بولینگ و شهر بازی برای کودکان دارد. بر روی بام بزرگ شیشه ای آن نیز دومین ساعت بزرگ جهان، پس از ساعت ابراج البیت در شهر مکه قرار دارد که بلندی هر یک از اعداد آن سه متر است.

آکمرکز (Akmerkez)

مرکز خریدی 4 طبقه، با حدود 180 هزار متر مربع وسعت است که در منطقه اتیلر قرار دارد. این مجتمع 250 فروشگاه دارد و دو جایزه، بهترین مرکز تجاری اروپا و بهترین مرکز تجاری دنیا را از آی سی اس سی (International Council Of Shopping) دریافت کرده است. این مجتمع دو برج 14 و 17 طبقه اداری و یک برج 24 طبقه مسکونی نیز دارد. در طبق همکف اکمرکز، فواره ای قرار دارد که آب را تا 4 طبقه به بالا پرتاب می کند.

کانیون (Kanyon)

مرکز تجاری بزرگی با 160 فروشگاه است که در سال 2006 در منطقه لونت افتتاح و در همین سال نیز برنده جایزه بهترین معماری، در گروه مجتمع های تجاری شده است. این مجتمع 4 طبقه دارد، اما یک برج اداری 30 هزار طبقه و برج مسکونی با 22 طبقه و 179 آپارتمان نیز زیر مجموعه آن هستند. مرکز تجاری کانیون به صورت بدون سقف ساخته شده و فروشگاه ها در اطراف فضای میانی آن قرار گرفته اند و به این ترتیب خریداران می توانند ضمن سر زدن به فروشگاه های مختلف، از فضای طبیعی نیز لذت ببرند.

گالریا آتاکوی (Galleria Atakoy)

اولین مجتمع تجاری مدرن و به سبک اروپایی ترکیه است که در سال 1988 در استانبول افتتاح شد. گالریا آتاکوی 4 طبقه دارد که 2 طبقه از آن به مرکز خرید، با حدود 130 مغازه و 2 طبقه دیگر به رستوران ها و امکانات تفریحی و ورزشی اختصاص دارد. پیست اسکی روی یخ این مرکز، تنها پیست عمومی شهر است و طرفداران زیادی دارد.

فوروم استانبول (Forum Istanbul)

از جدید ترین و بزرگ ترین مراکز خرید ترکیه است که در سال 2009، در زمینی به مساحت حدود پانصد هزار متر مربع در منطقه بایرام پاشا در استانبول افتتاح شد. در این مرکز بیش از 280 مارک مشهور بین المللی شعبه دارند. شهربازی های مختلف، آکواریوم ترکوازو، موزه یخی، رستوران ها و فست فودهای معتبر از جاذبه های این مرکز خرید بزرگ هستند. 

ایستینیه پارک (Istinyie Park)

در منطقه ایستینیه واقع است و 4 طبقه و 291 فروشگاه دارد. این مجتمع از دو قسمت سرپوشیده و بدون سقف تشکیل شده و در میان فضای باز آن پارکی زیبا قرار دارد. بازاری به سبک و معماری قدیمی نیز در این مجموعه ساخته شده است. پس از افتتاح این مجتمع در سال 2007، مارک های جدیدی مانند پراد، دیور و سلین با افتتاح فروشگاه های خود در آن، برای اولین بار به ترکیه وارد شدند. اولین شعبه رین فارست کافه، رستوران بین المللی معروفی با فضایی شبیه جنگل های بارانی، در ترکیه نیز در این مجتمع قرار دارد. فضای بازی کودکان و مجتمع سینمایی با 12 پرده و سیستم آی مکس از دیگر امکانات این مجتمع هستند که با استفاده از سیستم آی مکس می توان تصاویر را بزرگتر و واضح تر دید.