آخرین تورهای مالزی

تور مالزی (Malaysia Tours)

جغرافیای مالزی (Malaysia Geography)

کشور مالزی در جنوب شرقی آسیا، بین دریای چین جنوبی و دو اقیانوس آرام و هند، واقع شده است. این کشور از لحاظ جغرافیایی، بین 100 تا 119 در درجه طول شرقی و یک تا هفت درجه عرض شمالی واقع است. کشور مالزی با وسعتی در حدود 329/485 کیلومترمربع، شصت و هفتمین کشور وسیع دنیاست و حدود یک پنجم ایران وسعت دارد. ایران با وسعت 1648000 کیلومتر مربع، هجدهمین کشور وسیع جهان است. کل طول مرزهای خاکی دو بخش کشور مالزی، 2669 و طول سواحل آن، 4675 کیلومتر است. مالزی با کشورهای تایلند، اندونزی و برونئی مرز مشترک دارد و از جنوب با یک پل به جزیره سنگاپور متصل است. کشور مالزی از دو قسمت کاملا مجزای مالزی غربی و شرقی، و سیزده ایالت تشکیل شده است که یازده ایالت به مالزی غربی و دو ایالت به مالزی شرقی اختصاص دارد.

آب و هوای مالزی (Malaysia Weather)

مجاورت کشور مالزی با خط استوا و دریاهای مختلف سبب شده هر دو بخش این کشور (مالزی غربی و شرقی) آب و هوایی گرم، مرطوب و پر باران داشته باشد. در همه قسمت های کشور، دمای هوا در سراسر سال، بین 21 تا 32 درجه سانتی گراد است و میانگین آن در نواحی پست ساحلی، 26 درجه سانتی گراد است. مناطق ییلاقی واقع در ارتفاعات تا حدودی آب و هوای خنک تری دارند. بادهای موسمی شمال شرقی که از ماه اکتبر تا مارس در سرتاسر دریای چین جنوبی می وزد، باعث بارش باران های شدیدی در سوحل شرقی مالزی، ساراواک و صباح می شود. میانگین بارندگی سالانه در مالزی غربی 2540 میلی متر است. در کم باران ترین منطقه، یعنی حوالی پایتخت، به طور متوسط، 1650 میلی متر و در پر باران ترین منطقه، یعنی تپه های مکس ولز به طور متوسط 5080 میلی متر است.

مذهب در مالزی (Religion In Malaysia)

در کشور مالزی، با وجود تنوع قومی، ادیان مختلف مانند: اسلام، بودایی، هندو و مسیحیت رواج دارند، اما بر طبق قانون اساسی فدرال، مذهب رسمی کشور مالزی، اسلام است واکثریت مردم این کشور، پیرو دین اسلام هستند. مردم با ادیان مختلف در هر قسمت از این کشور، آزادی کامل دارند و حق قانونی آن هاست که مراسم مذهبی خود را انجام دهند. وجود معابد مذهبی گوناگون در این کشور، خود بیانگر این واقعیت است. تقریبا همه مذاهب مهم دنیا در این کشور وجود دارد که نشان دهنده جمعیت چند نژادی دراین کشور است.

فرهنگ و آداب و رسوم مالزی (Malaysia Culture)

فرهنگ اصلی کشور مالزی، فرهنگ ساکنان اولیه آن یعنی افراد قوم مالایو است که هنوز از برتری نسبی برخوردار است. از قرن نوزدهم به بعد، با ورود گروه های مهاجر، به خصوص چینی ها و هندی ها، به تدریج چهره فرهنگی کشورهای منطقه از جمله مالزی از حالت یک دستی خارج شد و به سوی تنوع پیش رفت، به همین دلیل، بافت کنونی فرهنگ مالزی، ترکیبی از فرهنگ های مالایو، چینی، هندی و نیز فرهنگ قبایل بومی متعدد آن است. سایر فرهنگ هایی که تاثیر زیادی بر روی فرهنگ مالزی داشته اند، فرهنگ ایرانی، عربی و اروپایی بوده است. بومیان ساکن ایالت های صباح و ساراواک نیز فرهنگ خاصی دارند که شامل شیوه ها و آداب و رسوم و نحوه معیشت آنهاست. گرچه در سال های اخیر، این فرهنگ بومی دست خوش تغییرات زیادی شده است، اما هنوز ویژگی های متمایز آن در نحوه ی شکار، خوراک، پوشاک، جشن ها، مراسم مختلف، نوع ابزار و وسایل زندگی و روابط اجتماعی آنها مشهود است.

واحد پول مالزی (Malaysia Currency)

واحد پول مالزی، رینگیت (Ringgit) است. در شهریور سال 1389 یک رینگیت مالزی، حدودا برابر با 0/31 دلار آمریکا و 3300 ریال ایران بود. لازم به ذکر است در گذشته واحد پول مالزی، دلار مالزی بوده که هنوز برخی هنگام درخواست وجه، به جای رینگیت، اشتباها دلار می گویند. این امر باعث می شود بعضی مسافران، گاهی به جای رینگیت، دلار آمریکا بدهند که سه برابر رینگیت ارزش دارد.

گردشگری مالزی (Malaysia Tourism)

در میان پنج قاره دنیا، آسیا قاره ای است که همواره در طول تاریخ توانسته است با جاذبه های فرهنگی و گردشگری خود گردشگران قابل توجهی را جلب کند. مالزی، یکی از کشورهای آسیایی است که در طول سالهای اخیر پذیرای گردشگران مختلفی بوده است و با توجه به آب و هوای مناسب، جاذبه ها و دیدنی های مختلف خود، برنامه های متنوع سفری برای تمام اقشار طراحی کرده است تا همه بتوانند از جاذبه های طبیعی وفرهنگی آن بهره مند شوند. صنعت گردشگری، به خصوص در اقتصاد مالزی، اهمیت به سزایی دارد.زیر بنای اقتصادی غنی و محکم صنعت گردشگری در مالزی موجب شده است که هر سال تعداد زیادی گردشگر به این کشور سفر کنند. چنانچه وزیر گردشگری مالزی اعلام کرده است شمار افرادی که در سال 2007 به این کشور سفر کرده اند، به بیست میلیون و هفتصد هزار نفر رسیده است. او اعلام کرده است که کشورش قصد دارد در سال 2008، شمار گردشگران را به 21/5 میلیون نفر برساند. طبق آمار، مالزی از نظر جذب گردشگر در رتبه یازدهم جهانی و پس از چین، دومین کشور آسیا در این زمینه است. در اولویت قرار گرفتن توسعه صنعت گردشگری در مالزی، باعث شده است درآمد این کشور از بخش گردشگری در سال 2005 به 8/72 میلیارد دلار برسد. پس از سفر وزیر گردشگری مالزی به ایران در سال های اخیر، امکانات جدیدی برای افزایش سفر گردشگران ایرانی به مالزی فراهم شد. خوشبختانه صنعت گردشگری، تغییرات زیادی در شخصیت مردم این کشور به وجود نیاورده است. بلکه به آنها کمک کرده میراث با ارزش خود را حفظ و دیگران را نیز با آن آشنا کنند. رفتار دوستانه و مهربانی مردم مالزی، این کشور را به سرزمین جذاب و جالب برای گردشگران تبدیل کرده است.

آب و هوا
1