آخرین تورهای گلستان

استان گلستان حدود 22 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و از شمال به جمهوری ترکمنستان، از غرب به استان مازندران و دریای خزر و از جنوب به استان سمنان منتهی می شود.

مرکز این استان شهر گرگان می باشد وشهرهای تابعه آن عبارتند از : گرگان، بندر ترکمن، بندر گز، کردکوی، گنبد کاووس، علی آباد کتول، رامیان، آزاد شهر، کلاله، آق قلا، گمیشان و مینو دشت.

استان گلستان به دلیل جایگاه جغرافیایی ویژه ی خود از آب و هوای گوناگونی برخوردار است. بخشی از رشته کوه البرز شرقی از غرب به سوی شرق استان کشیده شده که گرایش زیادی به سوی شمال شرقی دارد و رفته رفته از بلندی کوه های آن کاسته می شود. همه ساله به دلیل موقعیت خوب این استان در مسیر مسافرین و زائرین عازم به مشهد از سمت استان مازندران پذیرای هزاران گردشگر ایرانی است. این استان دارای تالابهای مهمی از جمله: تالاب آلما گل، تالاب آجی گل و تالاب آلاگل می باشد که در زمان پرآبی برای کشاورزی و پرورش ماهی بهره برداری می شود. استان گلستان به دلیل آب و هوا، پوشش گیاهی و پارک های طبیعی زیبا مانند پارک ملی گستان و پارک جنگلی ناهار خوران از مرکز های مهم گردشگری ایران به شمار می آید .

مرکز این استان شهر گرگان یا همان استرآباد بر اساس متون مکتوب، آثار تاریخی و چندین هزار ساله دارد. بافت قدیمی به جا مانده در استر آباد غالبا متعق به دوران صفویه، زندیه و علی الخصوص وابسته به سبک دوران قاجار است. گلستان نام جدید سرزمین تاریخی است که در طول تاریخ و تا سده هفتم هجری قمری به نام ایالت گرگان و از آن پس تا آغاز سده دهم به نام استر آباد و در نوشته های دوران اولیه اسلامی بهنام جرجان واز سال 1316 گرگان نامیده شده است و پیشینه تاریخی این سرزمین به 7 هزار سال پیش و در غار کیارام واقع در روستای فرنگ بخش گالیکش به دوران پارینه سنگی برمیگردد. زبانهای رایج در این استان عبارتند از : فارسی، ترکمنی و مازندرانی.

آب و هوا
0