آخرین تورهای گیلان - مازندران

این استان شامل مناطق سرسبز شمال غربی رشته کوه البرز و بخش غربی کرانه های جنوبی دریای خزر می باشد. طبیعت گیلان، پوشیده از جنگل و دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است. استان گیلان حدود 14700 کیلومتر مربع مساحت داشته که در میان رشته کوه های البرز و تالش در شمال ایران جای گرفته است.

این استان به واحد جغرافیایی جنوب دریای خزر تعلق دارد و با استان های اردبیل در غرب، مازندران در شرق، زنجان در جنوب و در شمال با کشور استقلال یافته آذربایجان و دریای خزر هم مرز و همسایه است.

مرکز این استان شهر رشت می باشد و شهرهای تابعه آن عبارتند از: رشت، آستارا، آستانه اشرفیه، شفت، رودسر، بندر انزلی، رودبار، سیاهکل، ماسال، صومعه سرا، طوالش، رضوانشهر، فومن، لاهیجان و لنگرود.

استان گیلان یکی از زیباترین مناطق ایران است که هر ساله پذیرای تعداد بیشماری از ایرانگردان داخلی و خارجی است. جنگل های زیبا و ییلاق های مصفا، کوهستانهای غرب و شرق گیلان، سواحل زیبای دریای خزر و تالاب بین المللی انزلی که از ویژگی های منحصر به فرد این استان است و دهها مرکز تاریخی، مذهبی وتفریحی، شاهد انبوهی از جمعیت بازدیدکننده در تمام فصول سالند.

اقتصاد گیلان، بر پایه کشاورزی، دامداری، صید ماهی و پرورش زنبور عسل و کرم ابریشم استوار است که مهم ترین محصولات کشاورزی این استان شامل برنج و چای می باشد، که در شهرهای مختلف گیلان، از جمله لاهیجان و رود سر کشت می شوند. زیتون نیز از دیگر فرآورده های زراعی است که کشت آن در شهرستان رودبار رایج است.

زبان گفتاری بیشینه مردم گیلان گیلکی است. مردمنواحی باختری وشمال باختری گیلان، تالشی زبان هستند واز زبانهای دیگری که تکلم می شود می توان به کردی اشاره نمود. همچنین در برخی نواحی مانند آستارا و منجیل از زبان ترکی آذربایجانی استفاده می شود

طبیعت استان گیلان جزو بکرترین نواحی ایران است که خود جهت توریسم و گردشگری سهم عمده ای از گردشگران ایران را در بر دارد. سواحل زیبا، تالاب های بین المللی، نواحی ییلاقی، جنگل های زیبا و دیدنی، چشمه های آب معدنی، دریاچه های متعدد، آبشارها، گردنه ها و ... همه اینها اندکی از نعمتهای خدادادی این استان هستند.