آخرین تورهای قشم

استان هرمزگان با وسعت 475/68 کیلومتر مربع، در جنوب ایران واقع شده است. این استان از شمال و شمال شرقی با استان کرمان، از جنوب با خلیج فارس و دریای عمان، از جنوب شرقی با استان سیستان و بلوچستان و از غرب با استان فارس و بوشهر همسایه است. تنگه هرمز، یکی از حساس ترین و حیاتی ترین گذرگاه های آبی عصر حاضر، در قلمرو سیاسی این استان قرار دارد. این تنگه هلالی شکل 187 کیلومتر طول دارد. عمق تنگه هرمز به دلیل شیب تند کف آن از قسمت شمال به جنوب متغیر است، به طوری که در نزدیکی جزیره لارک، در حدود 36 متر و در ساحل جنوبی نزدیک شبه جزیره مسندام 180 متر است. همچنین چهارده جزیره کوچک و بزرگ به نام های ابوموسی، بنی فرور، تنب بزرگ و کوچک، سیری، شتور، فرور، کیش، لاوان، قشم، لارک، هرمز، هندورابی، و هنگام در محدوده آب های ساحلی این استان قرار دارند. استان هرمزگان از مناطق گرم و خشک ایران است و اقلیم آن تحت تاثیر آب و هوای نیمه بیابانی و بیابانی قرار دارد. هوای نوار ساحلی آن نیز در تابستان ها، بسیار گرم و مرطوب است.

بافت جمعیتی استان تنوع فراوانی دارد از شرق با فرهنگ و سنن بلوچها شروع می شود و پوشش مردم بخصوص زنان بسیار شبیه بلوچها می باشد و در مرکز و غرب استان بیشتر از فرهنگ بومی خود و لباس آنها بیشتر فرنگی می باشد و زنان پوشش مشهور بندری، لباسی با پارچه های رنگی شاد قرمز، سبز، زرد و آبی و اکثرا زری بافی شده دارند.

هرمزگان با داشتن شهرهای زیبای ساحلی یکی از زیباترین سواحل خلیج فارس را داشته و میزبان گردشگرانی از اقصی نقاط کشور می باشد. آب و هوای استان هرمزگان، یک فصل طولانی گرم و یک فصل کوتاه است که بهترین فصل سفر به این استان زمستان است.

آب و هوا
0